Náš zpravodaj

Školní rok 2017/2018

Říjen

Začátkem měsíce se děti zúčastnily Drakiády na Kraví hoře. Dětem se akce líbila, nejen že si mohly zasoutěžit v různých disciplínách, ale také si mohly vyzkoušet výrobu draka a poté ho zkusit pustit. V rámci jednotlivých rodinek děti absolvovaly výlety do Adamova na Alexandrovu rozhlednu, navštívily Jižní dvorek či hrad Veveří.

Hlavní událostí měsíce října byl Křest benefičního kalendáře, který vybrané děti nafotily společně se známými osobnosti za podpory NF Hvězdička. Akce proběhla v kavárně Bílá vrána. Příchozí si mohli nejen prohlédnout fotky dětí, ale také je zakoupit společně s kalendářem a ostatními dárkovými předměty. Křest se vydařil, děti byly akcí nadšené.

Podzimní prázdniny znamenaly návštěvu zábavního parku BONGO a ZOO, kde zrovna probíhal Halloween. Děti si mohly vyzkoušet vydlabat si vlastní dýni a poté si ji donést domů. (K. Hemalová)

Září

Začátek září znamenal nejen konec prázdnin, ale i příchod nových dětí a vychovatelek do domova. Poslední prázdninový víkend děti vyrazily na výlet do Kuřimi, kde si vyzkoušely svoji obratnost na lezecké stěně. Večer se nesl ve znamení společného táboráku na zahradě domova k příležitosti ukončení prázdnin. O den později děti navštívily Technické muzeum v Brně.

I když s sebou zahájení školního roku neslo spoustu zařizování a organizování, stihly se děti zúčastnit několika sportovních a kulturních akcí a navštívit zajímavá místa, jako „3 výstavy pro celou rodinu“ v Letohrádku Mitrovských, „Sousedský festival“ nebo tradiční festival „Babylonfest“ na Moravském náměstí, kde mohly vidět průvod krojovaných národních souborů. Akce „Jiříkovská dýně“, které se děti společně s vychovatelkami zúčastnily, měla velký úspěch – všechny přivítal osobně pan starosta Jiříkovic a na děti zde čekaly zajímavé disciplíny, ve kterých si mohly zasoutěžit.

Do výčtu aktivit, které zažily naše děti během září, musíme připomenout účast na projektu „Rozhled“, do kterého jsou zapojeny také děti z DD Dagmar, návštěvu leteckého dne, výlet do zábavního parku Eldorádo v Mariánském údolí, rodinného parku WIKYLAND nebo návštěvu zámku a muzea dobových zbraní ve Slavkově. (K. Hemalová)

 

Školní rok 2016/2017

Květen 

Den otevřených dveří České televize Brno

Česká televize znovu otevřela dveře svých studií v sobotu 13. května 2017 a připravila pro návštěvníky celodenní program. Děti se setkaly na venkovním pódiu s moderátory AZ kvízu Alešem Zbořilem a Evou Machourkovou. Odpoledne všechny přítomné pozdravili Četníci z Luhačovic, herci Pavel Zedníček a Robert Hájek.

Děti se kromě jiného mohly zapojit do pohybových her, které si pro ně připravily postavičky z televizních večerníčků, jako je Krteček, Bob a Bobek, ale také moderátoři a hlavní tváře pořadů Jogínci, Hýbánky a Hopsasa.

Venkovní program uzavřela od 15 hodin legendární brněnská kapela Progres 2. (Bc. Šimíková)

Květen 2017 Květen 2017 2 Květen 2017 3 Květen 2017 4

Den dětí se studenty VUT a studenty programu ERASMUS

Dne 31. května děti navštívily areál kolejí  VUT v Brně Pod Palackého vrchem. Studenti VUT připravili na sportovním hřišti u kolejí pro děti bohatý program.

Po příchodu na hřiště všechny přivítala velká panda, která spolu se studenty Erasmu učila děti tanečky a jiné pohybové kreace. Další aktivitou byl fotbal, malování na obličej, kreslení křídami na chodník, tance na tanečních podložkách, hry s frisbee, chůze kolem překážek a jiné.

Na konci programu byly všechny děti od studentů odměněny taškami se sladkostmi a jinými drobnými předměty. Děti, studenti i vychovatelky si sportovní odpoledne náramně užili.   (Bc. Šimíková)

Květen 2017 Květen 2017 7 Květen 2017 8 Květen 2017 9 Květen 2017 10 Květen 2017 11 Květen 2017 12

Interaktivní výstava: Polní nemocnice Lékařů bez hranic

Dne 2. 5. 2017 jsme společně navštívili Polní nemocnici Lékařů bez hranic. Tato výstava se uskutečnila v termínu od 27. 4. – 3. 5. 2017 na náměstí Svobody v Brně.

Na náměstí bylo postaveno několik stanů, v každém z nich se nejenom děti z dětského domova, ale i ostatní návštěvníci seznamovali s prací Lékařů bez hranic. Zajímavým se pro děti stal stan, v němž byla vybudována provizorní nemocnice, s operačním sálem a dalším zdravotnickým materiálem. Děti si díky krátkému videu uvědomily, jak je důležité umývat si nejen ruce ale i potraviny. Na dalším stanovišti ochutnávaly výživovou pastu, která se podává podvyživeným dětem, byly seznámeni s nemocí Ebola a jejími následky. Na konci si děti mohly vyzvednout malé letáčky, ve kterých byla ještě více popsána práce Lékařů bez hranic. (Bc. Šimíková)

„Viděli jsme to, že je důležité si umývat ruce, abychom neměly bacile.“  (Jolanka 8 let)

„Bylo tam na videu, jak pánovi nebylo dobře, a pak šel do nemocnice a tam mu daly léky.“  (Vaneska 5 let)

Interaktivní výstava    Interaktivní výstava 2    Interaktivní výstava 3

Volejbalové utkání žen Brno x Ostrava

Na státní svátek jsme s dětmi vyrazili na volejbalové utkání žen KP Brno vs. TJ Ostrava do haly Vodova nacházející se v městské části Královo Pole. Brněnské volejbalistky hrály o 3. místo. Děti se velmi brzy přidaly k místnímu fanklubu a všichni společně fandili brněnským volejbalistkám. O přestávkách děti narazily mezi diváky na sportovce Petra Švancaru. Se slavným fotbalistou se chtěly vyfotit, bohužel jej již nezastihly, místo toho se ale vyfotily s maskotem KP Brno lvem Brunem. Volejbalistky z Brna se se svými protihráčkami potýkaly statečně, nakonec zvítězily a celkově skončily na již zmiňovaném 3. místě. (Bc. Šimíková)

Volejbalové utkání     Volejbalové utkání 2

Koncert Vlasty Horvátha v Bučovicích

Dne 1. 5. 2017 jsme společně s dětmi jeli vlakem do Bučovic na koncert Vlasty Horvátha. Pro menší děti to byla velmi zajímavá cesta plná zážitků i proto, že měli možnost vidět z oken vlaku několik hospodářských zvířat.

Při příjezdu do Bučovic nás přivítala zajímavá výstava historických vozidel a nádherný renesanční zámek.

Na náměstí bylo postaveno podium na kterém v 11.15 hod. začalo vystoupení zpěváka. Děti se zaujetím poslouchaly písničky a po chvíli začaly i zpívat. I když koncert trval jen chvíli, tak děti byly nadšené a po ukončení koncertu se moc rády vyfotily.

Jelikož byla vynikající atmosféra a dětem se nechtělo jet ještě domů, podívali jsme se na nádvoří zámku. (vychovatelka Petra )

Koncert Vlasty Horvátha Koncert Vlasty Horvátha 2 Koncert Vlasty Horvátha 3 Koncert Vlasty Horvátha 4 Koncert Vlasty Horvátha 5

Duben

Obora Holedná

V měsíci dubnu jsme s dětmi podnikali různé výlety a navštívili zajímavá místa. Jedním z nich byla obora Holedná nacházející se mezi městskými částmi Kohoutovice, Bystrc, Jundrov a Komín. Obora slouží k chovu muflonů, daňků a divokých prasat.

Během návštěvy obory měly děti možnost zhlédnout daňky, kteří se lidské přítomnosti nebojí – již si na lidi zvykli, dále pak divoké kačeny v rybníčku, ale také divoká prasata. Samice divokých prasat měly několik selátek, které děti obdivovaly, krmily jablky a tvrdým pečivem přes plot. (Bc. Šimíková)

 Obora Holedná     Obora Holedná 2

Vánoce v DD

Vánoční čas v našem domově uplynul velmi rychle, a tak alespoň o některé zážitky se chceme podělit.

Dlouho před Adventem jsme vyráběli drobné dárečky a vánoční výzdobu, abychom i my mohli udělat radost všem, kteří nás navštívili a obdarovali, nebo se s námi jen setkali.

Hned první adventní neděli jsme se vypravili do Ostopovic, kam jsme byli pozváni panem starostou. Zúčastnili jsme se rozsvěcování vánočního stromečku. Nebyl to ledajaký strom, byl ozdoben spoustou našich přání. Přání si rozebrali hodní lidé, kteří nám chtěli udělat radost. Děkujeme!!

Další víkend jsme strávili s přáteli z Firmy Monster, kteří nás pozvali na filmové představení Anděl Páně. Všem se film moc líbil, potom jsme se ještě prošli po Zelném trhu a společně vychutnávali vánoční pohodu. Poslední školní den v roce nás tito milí lidé opět navštívili se spoustou dárků. Na oplátku jsme je pohostili vlastnoručně upečeným cukrovím.

4. prosince jsme se vydali do nedaleké Sokolnice. V parku tamního domova pro seniory se uskutečnila rekonstrukce napoleonské bitvy. Potom jsme zavítali na krátkou návštěvu za obyvateli domova. Máme hodně společného, i když nás dělí velký věkový rozdíl. Jsme děti, o které se rodiče nemohou nebo nechtějí start. Oni jsou rodiče, o které se jejich děti také nemohou nebo nechtějí starat. A tak jsme se dohodli, že se budeme navštěvovat a trávit společně volný čas. Před Štědrým dnem jsme se sem vrátili a pro všechny přivezli drobné dárečky.

Na vánoční prázdniny někteří odjeli domů. My, co jsme zůstali, jsme si vánoční čas také užívali. Byli jsme v kině, navštívili jsme podzemí a Technické muzeum. Těšili jsme se ze všech dárků, které jsme dostali.

Nesmíme zapomenout na naše dlouholeté přátele, kteří za námi chodí již deset let s dárky a dobrotami. Děkujeme Ing. Daně Machové A MUDr. Alexandře Opletalové.

Děkujeme všem, kteří nám umožnili prožít radostné Vánoce!!!

 Vánoce v DD   Společně s vojáky v Sokolnicích   Lucka závodnice v Technickém muzeu

 

Pages: 1 2 3 4 5 6